هشدار حماس: حملات جدید اسرائیل می‌تواند مذاکرات آتش‌بس را به خطر اندازد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۰

در حالی که اسرائیل بر شدت حملات خود در غزه افزوده است، حماس هشدار داد که تداوم این حملات می‌تواند مذاکرات آتش‌بس را به خطر اندازد. حماس پیشتر از آمادگی خود برای چشم پوشیدن از برخی از شرایط خود خبر داده و امیدها به برقراری آتش‌بس در غزه افزایش یافته بود.

مقام‌های فلسطینی بامداد روز چهارشنبه، ۲۰ تیر گفتند که در حمله هوایی روز سه‌شنبه اسرائیل به شرق خان یونس در جنوب نوار غزه بیش از ۲۹ نفر کشته شده‌اند.

ارتش اسرائیل اعلام کرد که در حال بررسی گزارش‌هایی است که نشان می‌دهد غیرنظامیان در این حمله آسیب دیده‌اند. ارتش اسرائیل افزود که این حمله برای کشتن یکی از فرماندهان حماس که در حمله هفتم اکتبر این گروه به اسرائیل نقش داشته صورت گرفته است.

مدیر دفتر رسانه‌ای دولت غزه که حماس آن را اداره می‌کند، گفت: «در حملات اسرائیل به مناطق مرکزی غزه در روز سه‌شنبه ۶۰ فلسطینی کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

او در بیانیه‌ای گفت:«ما اسرائیل و دولت آمریکا را مسئول قتل عام وحشتناک غیرنظامیان می‌دانیم.»

در همین حال، شاخه‌های مسلح حماس و جهاد اسلامی فلسطین اعلام کردند که در غزه با مسلسل، خمپاره و موشک‌های ضدتانک با نیروهای اسرائیلی جنگیده و شماری از سربازان اسرائیلی را کشته یا زخمی کردند.

ارتش اسرائیل درباره تلفات احتمالی نیروهای خود اظهارنظر نکرد، اما درگیری سربازانش با نیروهای حماس و جهاد اسلامی فلسطین را تایید کرد و از کشتن بیش از ۱۵۰ عضو این دو گروه خبر داد.

درگیری‌های اخیر در حالی رخ داده است که مقام‌های ارشد آمریکایی پس از انعطافی که حماس در هفته گذشته نشان داد، به منطقه رفتند تا مذاکرات آتش‌بس را به نتیجه برسانند.

اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس هشدار داده که حملات تازه اسرائیل، در زمانی حساس مذاکرات را تحت‌الشعاع قرار داده است و می‌تواند این مذاکرات را به نقطه اول بازگرداند.

پس از آنکه حماس هفته گذشته بخش مهمی از پیشنهاد آتش‌بس آمریکا را پذیرفت، امیدها برای توقف درگیری‌ها دوباره زنده شد. رسانه‌های دولتی مصر اعلام کردند که میانجی‌گران قطری و مصری با حمایت ایالات متحده، بر شدت تلاش‌های خود افزوده‌اند و مذاکرات از روز چهارشنبه در دوحه از سر گرفته می‌شود.

دفتر رسانه ای حماس اعلام کرد که در النصیرات در مرکز غزه، در حمله هوایی اسرائیل بامداد روز سه‌شنبه به یک ساختمان چند طبقه، ۱۷ نفر از جمله ۱۴ کودک و یک زن کشته شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از پزشکان در غزه گزارش داده که در حملات روز سه‌شنبه به شهر غزه در شمال، البریج دیرالبلاح و النصیرات در مرکز و رفح در جنوب غزه دست کم ۴۰ نفر کشته شدند.

مقامات بهداشتی غزه در آخرین آمار خود اعلام کردند که مجموع کشته‌شدگان فلسطینی در جریان جنگ ۹ ماهه غزه به ۳۸ هزار و ۲۴۳ نفر رسیده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها