ناراحتی حامیان حزب راست افراطی «اجتماع ملی» پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی فرانسه و ناکامی این حزب، پاریس، ۱۷ تیر

خشم شماری از طرفداران ترامپ از باخت راست افراطی در انتخابات فرانسه

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۸

پایگاه خبری نیوزویک دوشنبه ۱۸ تیر گزارش داد ناکامی غیرمنتظره حزب راست افراطی «اجتماع ملی» در انتخابات پارلمانی فرانسه ناراحتی شماری از طرفداران دونالد ترامپ را در پی داشته است و برخی از آنان معتقدند حزب اجتماع ملی به دلیل «تقلب» از رسیدن به قدرت محروم مانده است.

بر اساس این گزارش، طرفداران ترامپ انتخابات پارلمانی اخیر فرانسه را با انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریکا مقایسه کردند و گفتند روند این دو انتخابات‌ منصفانه نبوده است.

ترامپ شکست در انتخابات سال ۲۰۲۰ را نپذیرفت و برگزارکنندگان انتخابات را به جانبداری از جو بایدن و تقلب متهم کرد. طرفداران او نیز در آن زمان به تجمعات گسترده دست زدند و در رویدادی بی‌سابقه در دی‌ماه ۱۳۹۹ به کنگره ایالات متحده حمله کردند.

یکی از حامیان ترامپ با نام کاربری «کاتورد» با بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «در فرانسه هم مانند این‌جا تقلب کردند».

به گفته این کاربر ایکس: «هیچ کشوری در سیاره زمین وجود ندارد که انتخابات عادلانه داشته باشد.»

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه پس از شکست حزبش در انتخابات پارلمان اروپا، ۲۰ خرداد پارلمان فرانسه را منحل و فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر کرد.

دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه ۱۰ تیر برگزار شد و حزب راست‌ افراطی «اجتماع ملی» با کسب حدود ۳۴ درصد آرا، رتبه نخست را در آن انتخابات به خود اختصاص داد. نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که در دور دوم نیز حزب «اجتماع ملی» پیشتاز است.

با این حال، در چرخشی غیرمنتظره در دور دوم و نهایی انتخابات فرانسه، این ائتلاف احزاب چپ‌گرا با نام «جبهه مردمی جدید» بود که توانست با کسب ۱۸۲ کرسی در صدر قرار گیرد.

حزب «اجتماع ملی» و متحدانش بر خلاف انتظارها تنها ۱۴۳ کرسی به دست آوردند و پس از ائتلاف احزاب حامی مکرون با ۱۶۸ کرسی در جایگاه سوم قرار گرفتند.

پیروزی ائتلاف «جبهه مردمی جدید» پس از آن به وقوع پیوست که بیش از ۲۲۰ نامزد راه‌یافته به دور دوم از احزاب چپ‌گرا یا متحد مکرون به نفع یکدیگر از رقابت در مرحله دوم کناره‌گیری کردند تا از پیروزی حزب راست افراطی جلوگیری کنند.

در واکنش به انتخابات فرانسه، دیوید سَکس، یک سرمایه‌گذار حامی ترامپ نوشت: «فرانسه نشان داد نتیجه هیچ انتخاباتی را نباید قطعی دانست. مکرون و چپ‌های افراطی از تمامی ترفندهای موجود استفاده کردند تا مانع از پیروزی مارین لوپن [رهبر حزب راست افراطی فرانسه] شوند.»

این سرمایه‌گذار با اشاره به نتایج غیرقابل پیش‌بینی انتخابات فرانسه و همچنین پیشتازی ترامپ در نظرسنجی‌های اخیر در برابر بایدن، از جمهوری‌خواهان خواست «مغرور» نشوند و پیروزی ترامپ را بدیهی ندانند.

مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی «اجتماع ملی» پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی فرانسه، پاریس، ۱۷ تیر

یک صفحه پرطرفدار حامی ترامپ در شبکه اجتماعی ایکس با نام «اِند وُکِن‌نس» با بیش از دو میلیون و ۶۰۰هزار دنبال‌کننده، انتخابات فرانسه را «جنون‌آمیز» خواند و نوشت: «حزب مکرون با سوسیالیست‌های چپ‌گرای افراطی تبانی کرد تا مانع از پیروزی لوپن شود.»

او انصراف بیش از ۲۰۰ نامزد در انتخابات دور دوم فرانسه را «کودتا» توصیف کرد و گفت: «به نظر می‌رسد فرانسه نجات پیدا نخواهد کرد.»

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا قرار است ۱۵ آبان برگزار شود. بر اساس یکی از آخرین نظرسنجی‌های انجام شده، ۴۹ درصد از رای‌دهندگان از ترامپ و ۴۳ درصد از بایدن حمایت می‌کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها