سازمان بهداشت جهانی: پودر بچه احتمالا باعث سرطان می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۱۸

موسسه تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود هشدار داده که ماده معدنی «تلک» موجود در پودر بچه احتمالا موجب سرطان در انسان‌ها می‌شود.

تلک یک ماده معدنی طبیعی است که در بسیاری از نقاط جهان استخراج می شود و اغلب برای تهیه پودر بچه استفاده می‌شود.

بر اساس این گزارش، پودر تلک به دلیل نامعلوم آلودگی با آزبست، در رده مواد سرطان‌زا قرار گرفته است و از آن‌جایی که این مطالعه محدود به جامعه آماری کوچکی بوده در دسته ۲‌آی (2A) موادی که احتمالا موجب سرطان تخمدان می‌شود دسته‌بندی شده است.

آزبست که اغلب در طبیعت و در الیاف معدنی و سنگ‌ها یافت می ‌شود به علت مقاومت در برابر گرما و آتش، سال‌ها در صنعت ساخت‌وساز مورد استفاده قرار می‌گرفت اما در سال‌های اخیر به‌ علت سرطان‌زایی، استفاده از آن ممنوع شده است.

این گزارش موسسه تحقیقات سرطان، نتایج تحقیقات گسترده‌تری که در ماه مه منتشر شده بود را تقویت می‌کند که نشان می‌داد نرخ ابتلا به سرطان تخمدان در زنانی که از پودر تلک در نواحی اندام تناسلی خود استفاده کردند، بالاتر است.

این مطالعات همچنین از نرخ ابتلای بیشتر از این نوع سرطان در میان زنانی که در صنایع مرتبط با این محصول کار می‌کردند، حکایت دارد.

موسسه تحقیقات سرطان در مطالعات خود بر روی موش‌ها، تومورهای بدخیم را در موش‌های ماده و هر دو نوع تومور خوش‌خیم و بدخیم را در موش‌های نر در پی قرارگرفتن در معرض این پودر رصد کرده است. به علاوه شواهد قوی وجود دارد که این ماده می‌تواند منجر به التهاب مزمن شده و در رشد سلول‌ها و مرگ آن‌ها موثر باشد.

نتایج این تحقیق در حالی منتشر می‌شود که ماه گذشته شرکت جانسون و جانسون که یکی از عمده‌ترین تولید‌کنندگان پودر بچه است موافقت کرد تا در پی یک دعوای حقوقی گسترده و جمعی، مبلغی معادل ۷۰۰ میلیون دلار غرامت به خاطر گمراه‌کردن مشتریانش بابت ایمنی محصول شناخته‌شده‌ پودر بچه و دیگر محصولات حاوی پودر تلک، بپردازد.

شرکت جانسون و جانسون بارها به دلیل شکایت‌های متعدد در خصوص سرطان‌زا بودن محصولاتش دادگاهی شده و غرامت پرداخته است. 

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها