نرگس محمدی از زندان: جمهوری اسلامی شقاوت و جنایت را به تمامی به‌جا می‌آورد

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

نرگس محمدی، برنده جایزه نوبل صلح زندانی در اوین، در نامه‌ای با اشاره به وضعیت جسمی نگران‌کننده هم‌بندی‌اش رضوانه احمدخان‌بیگی در بیست‌ویکمین هفته از بارداری، نوشت که جمهوری اسلامی با «شقاوت، نفرت و سنگدلی»، حقوق زندانیان، بیماران، مادران و زنان باردار را زیر پا گذاشته‌ است.

محمدی در این نامه که روز جمعه ۲۵ خرداد در اینستاگرامش منتشر شد، اشاره کرد که احمدخان‌بیگی برای سومین بار در سال‌های اخیر زندانی شده است.

این فعال حقوق بشر درباره شرایط هم‌بندی‌اش نوشت: «رضوانه این روزها با پا گذاشتن به هفته‌ ۲۱ [بارداری]، نوسان فشار خون و تپش قلب دارد و تغذیه نامناسب، در اختیار نداشتن امکانات پزشکی لازم و به هر حال فضای بسته و پر تنش و استرس زندان، ما را بیش از پیش نگران سلامتی او و جنین کرده است.»

ایران‌اینترنشنال روز دوشنبه ۲۱ خرداد در خبری اختصاصی با اشاره به اینکه رضوانه احمدخان‌بیگی در بیستمین هفته از بارداری در زندان اوین زندانی است، نوشت که ماموران امنیتی در زمان بازداشت این زندانی سیاسی و همسرش سند ملکی آن‌ها را ضبط کرده‌اند و اکنون از تحویل آن برای ارائه به عنوان وثیقه و اعزام به مرخصی خودداری می‌کنند.

طبق اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، این زندانی سیاسی به بیماری‌های مختلفی از جمله صرع، تشنج و بیماری قلبی و تنفسی مبتلاست و سابقه تشنج در ایام حبس هم داشته است.

بهفر لاله‌زاری، همسر این زندانی سیاسی نیز در بند چهار زندان اوین دوران محکومیت خود را می‌گذراند.

رضوانه احمدخان‌بیگی

محمدی در نامه روز جمعه خود با بیان اینکه بند زنان زندان اوین روزگاری را تجربه می‌کند که در سال‌های اخیر شاهدش نبوده، تاکید کرد: «ورودی بند آن‌قدر زیاد است که خروج تبدیل قراری‌ها نمی‌تواند آمار را از بالای ۶۵ نفر پایین بیاورد.»

این فعال حقوق بشر اضافه کرد تمامی اتاق‌ها و تخت‌های بند زنان پر شده‌اند: «تعداد بیمارهای صعب‌العلاج و لاعلاج در حدی است که امکان کمک بند کفایت نمی‌دهد.»

به گفته محمدی، در ماه‌های گذشته دو نفر که به تشخیص پزشکی قانونی و با حکم عدم تحمل حبس بیرون زندان بودند، بی‌دلیل به زندان بازگردانده شده‌اند.

بند زنان اوین که اکنون بیش از ۶۵ زندانی را در خود جای داده، یکی از بندهای سیاسی در ایران است که جمهوری اسلامی در سال‌ها گذشته هم‌زمان با آزار و اذیت محبوسان در آن تلاش بسیاری کرده تا محیط آن را از زنان مبارز زندانی خالی کند.

ایران‌اینترنشنال روز ۱۹ فروردین امسال در گزارشی به فشارهای امنیتی و قضایی بر ۶۵ زن زندانی سیاسی در اوین پرداخت.

محمدی در نامه تازه خود با بیان اینکه شرایط بند زنان زندان اوین به وضوح واقعیت تلخی را به تصویر کشیده، تاکید کرد: «جمهوری اسلامی با شقاوت، نفرت و سنگدلی حقوق زندانیان، بیماران، مادران و زنان باردار را زیر پا گذاشته و کوچک‌ترین بهایی برای انسانیت قائل نیست.»

به گفته برنده جایزه نوبل صلح، «حکومت‌داران در ایران دغدغه هرچه دارند، نگران انسانیت نیستند و جنایت را در عمل به تمامی و کمال به‌جا می‌آورند».

محمدی ۱۴ مهر ماه سال گذشته برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳ شد.

او در سال‌های گذشته بارها با عناوین اتهامی مختلف به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری‌اش بازداشت، محاکمه و حدود شش سال زندانی شده و از آبان ۱۴۰۰ و بازداشت مجدد، در پرونده‌های مختلف مجموعا به ۱۲ سال و سه ماه زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

بیشتر بخوانید: جلسه دادگاه نرگس محمدی غیرعلنی و بدون حضور او برگزار شد

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
رقابت دختر شایسته پرشیا
خبر

شنیداری

پادکست‌ها