پوتین به کره شمالی و ویتنام می‌رود

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

روزنامه ودوموستی چاپ روسیه، روز دوشنبه ۲۱ خرداد گزارش داد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در هفته‌های آینده از کره شمالی و ویتنام بازدید خواهد کرد.

الکساندر ماتسگورا سفیر روسیه در کره شمالی به این روزنامه گفت که زمینه برای سفر پوتین به پیونگ یانگ فعالانه آماده می‌‍شود.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، سپتامبر سال گذشته برای گفتگو با پوتین به روسیه سفر کرد. او از مرکز پرتاب فضایی وستوچنی روسیه بازدید کرد و پوتین قول داد به کره شمالی در ساخت ماهواره کمک کند.

او اردیبهشت ماه امسال و در هفتاد و نهمین سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی سابق بر آلمان نازی در پیامی به ولادیمیر پوتین گفت: «من حمایت قاطعانه و همبستگی خود را با آرمان مقدس روسیه اعلام می‌کنم.»

کرملین گفته است که روسیه خواهان همکاری با کره شمالی «در همه زمینه‌ها» است اما تاریخ سفر پوتین به کره شمالی را تایید نکرده است.

روسیه از زمان آغاز جنگ با اوکراین روابط خود را با کره شمالی و سایر کشورهای متخاصم با ایالات متحده مانند جمهوری اسلامی افزایش داده است. این روابط مایه نگرانی غرب است. غرب جمهوری اسلامی و کره شمالی را متهم به ارسال پهپاد و موشک‌های بالستیک به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین می‌کنند.

روسیه واکنشی به این اتهامات نشان نداده است.

ودوموستی نوشت که ممکن است ولادیمیر پوتین و کیم جونگ اون درباره اعزام کارگران کره شمالی به روسیه مذاکره کنند.

روسیه به‌دلیل جنگ اوکراین از کمبود شدید نیروی کار رنج می‌برد. صدها هزار مرد یا به جنگ رفته‌اند یا برای جلوگیری از اعزام به جنگ به خارج از کشور گریخته‌اند.

تنها سفر قبلی پوتین به کره شمالی در سال ۲۰۰۰، و در اولین سال ریاست جمهوری او بود.

سفر ولادیمیر پوتین به کره شمالی و پس از آن، ویتنام در حالی صورت می‌گیرد که دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت رییس‌جمهوری روسیه را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و ربودن کودکان اوکراینی در روز ۲۶ اسفند ۱۴۰۱ صادر کرده است.

به نوشته روزنامه ودومستی پوتین به احتمال زیاد بلافاصله پس از سفرش به کره شمالی از ویتنام نیز بازدید خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام رسمی ویتنام که نامش اعلام نشده، گزارش داد که سفر پوتین به این کشور برای ۳۰ و ۳۱ خرداد برنامه‌ریزی شده، اما هنوز تایید نشده است.

به گفته این مقام ویتنامی، تاریخ سفر پوتین به هانوی تعیین شده اما دو طرف همچنان در حال بحث درباره دستور کار هستند.

او گفت: «انرژی، همکاری نظامی، تسویه پرداخت‌ها و توافق در حوزه آموزش از جمله موضوعاتی است که پیش‌بینی می‌شود در این سفر درباره آنها بحث شود.»

ودوموستی به نقل از نماینده تجاری روسیه در ویتنام، ماه گذشته گفت که مبرم‌ترین موضوع تجاری بین دو کشور حمایت بانکی برای تسویه پرداخت‌ها است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها