وال استریت ژورنال: یحیی سنوار مرگ بیشتر غیرنظامیان را کمک به حماس می‌داند

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۲

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی پیغام‌های یحیی سنوار، رهبر حماس در درون مرزهای نوار غزه را فاش کرد و نوشت که بر اساس این پیام‌ها، سنوار معتقد است ریخته شدن خون غیرنظامیان در غزه به هدف گروه حماس در مقاومت در برابر اسرائیل کمک خواهد کرد.

وال استریت ژورنال روز سه‌شنبه در گزارشی با عنوان «محاسبات وحشیانه رییس غزه» نوشت ماه‌هاست که یحیی سنوار در برابر فشار برای توافق با اسرائیل در زمینه آتش‌بس در غزه در مقابل آزادی گروگان‌ها مقاومت کرده است.

سنوار از ابتدای جنگ غزه در تونل‌های حماس مخفی شده است.

این روزنامه آمریکایی ادامه داد که در پس این مقاومت سنوار، نامه‌های فرمانده نظامی حماس در غزه دیده می‌شود که از جمله برای میانجی‌گران ارسال کرده است.

این پیام‌ها، محاسبات سنوار را نشان می‌دهند که معتقد است درگیری‌های بیشتر و افزایش کشته‌های غیرنظامی فلسطینی به نفع اوست.

جنگ کنونی غزه پس از حمله ناگهانی، مرگ‌بار و بی‌سابقه حماس به اسرائیل آغاز شد و با گذشت ۹ ماه از شروع آن، همچنان ادامه دارد.

سنوار در یکی از پیام‌هایی که وال استریت ژورنال به آن‌ها دست یافته، به مقام‌های حماس که به دنبال میانجی‌گری برای توافق با مقامات قطری و مصری بوده‌اند، گفته است: «ما اسرائیلی‌ها را همان‌جایی داریم که می‌خواهیم.»

سنوار کشته‌شدن غیرنظامیان در جنگ با اسرائیل را «فداکاری‌های ضروری» خوانده است.

به عنوان نمونه، او در ماه آوریل در پیامی به اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس، پس از کشته شدن سه پسر او در حمله هوایی اسرائیل، نوشت که کشته شدن آنان «زندگی را در رگ‌های این ملت تزریق می‌کند».

جنگ بین نیروهای اسرائیلی و واحدهای حماس در جنوب نوار غزه و به ویژه شهر رفح، باعث اختلال در ارسال کمک‌های بشردوستانه، افزایش تلفات غیرنظامی و تشدید انتقاد بین‌المللی از تلاش‌های اسرائیل برای ریشه‌کن کردن این گروه شده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت غزه که تحت کنترل حماس است، این جنگ تاکنون موجب کشته شدن ده‌ها هزار فلسطینی شده است.

حماس نیز دست‌کم نیمی از نیروهایش را از دست داده است.

با این حال به نوشته وال استریت ژورنال، سنوار که در گوشه‌ای گیر افتاده، به دنبال خشونت بیشتر برای رسیدن به راه خروج است.

روز یک‌شنبه ۲۳ اردیبهشت نیویورک‌تایمز نوشت گزارش‌های اطلاعاتی در خصوص حضور سنوار در خان‌یونس می‌تواند منطق اسرائیل را برای حمله به رفح به چالش بکشد.

گزارش روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال چند روز پس از آن منتشر شد که رویترز در گزارشی خبر داد گروه حماس تغییر رویه داده و با توسل به تاکتیک‌ «بزن در رو» مختص گروه‌های شورشی، در تلاش‌ است اقدامات اسرائیل را برای کنترل اوضاع در غزه ناکام بگذارد.

علی‌رغم تلاش اسرائیل برای کشتن سنوار، او تاکنون جان سالم به در برده است.

وال استریت ژورنال نوشت که به نظر می رسد هدف نهایی او به دست آوردن یک آتش‌بس دائمی است که به حماس اجازه می‌دهد تا با پیشی گرفتن از اسرائیل یک پیروزی تاریخی را اعلام کند و مدعی رهبری آرمان ملی فلسطین باشد.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در تلاش است تا اسرائیل و حماس را مجبور به توقف جنگ کند اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، مخالف پایان دائمی جنگ قبل از رسیدن به آن نقطه است که او آن را «پیروزی کامل» بر حماس می‌خواند.

به نوشته وال استریت ژورنال، حتی اگر یک آتش‌بس پایدار رخ ندهد، سنوار معتقد است نتانیاهو گزینه‌های زیادی ندارد؛ گزینه‌هایی همچون اشغال غزه و گرفتار شدن در مبارزه با نیروهای حماس برای ماه‌ها یا حتی سال‌های آینده.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها