نگرانی شهردار پاریس از تصمیم مکرون برای انحلال پارلمان در آستانه المپیک

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۱

آن ایدالگو، شهردار پاریس تصمیم امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه را برای انحلال پارلمان در آستانه برگزاری بازی‌های المپیک «بسیار نگران‌کننده» خواند.

ایدالگو روز دوشنبه ۲۱ خرداد گفت: «من هم همانند بسیاری از مردم از شنیدن تصمیم رییس‌جمهور برای انحلال [پارلمان] متحیر شدم.»

حزب متبوع مکرون با نام «رنسانس» رقابت در انتخابات پارلمان اروپا را با اختلافی قابل توجه به حزب راست‌گرای «اجتماع ملی» واگذار کرد.

پس از این شکست سنگین، مکرون پارلمان فرانسه را منحل و فرمان برگزاری انتخابات زودهنگام را صادر کرد.

ناظران از این اقدام به عنوان زلزله سیاسی در فرانسه یاد کردند و گفتند انتخابات زودهنگام به راست‌گرایان افراطی در این کشور پس از سال‌ها حاشیه‌نشینی، فرصتی واقعی برای کسب قدرت سیاسی می‌دهد.

دور اول انتخابات پارلمانی زودهنگام در فرانسه روز ۱۰ تیر و دور دوم آن روز ۱۷ تیر برگزار خواهد شد.

بازی‌های المپیک نیز در فاصله زمانی پنجم تا ۲۱ مرداد در پاریس برگزار می‌شود.

هرچند این نگرانی وجود دارد که بی‌ثباتی سیاسی در فرانسه، بازی‌های المپیک را تحت تاثیر قرار دهد اما شهردار پاریس تاکید کرد «از منظر عملیاتی»، انتخابات زودهنگام تاثیری بر المپیک نخواهد داشت.

ایدالگو افزود آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای المپیک پیش از این انجام شده و آنچه باقی‌مانده، «استقبال از تمام دنیا» در پاریس است.

توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک نیز با تایید اظهارات ایدالگو، انتخابات را «یک فرآیند دیپلماتیک» خواند که «المپیک را مختل نخواهد کرد».

باخ افزود دولت و پارلمان برآمده از انتخابات زودهنگام در فرانسه نیز از بازی‌های المپیک پشتیبانی می‌کنند.

سقوط شدید بورس پاریس پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان اروپا

بورس پاریس پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمان اروپا به شدت سقوط کرد و شاخص‌ها در دیگر بورس‌های اروپایی نیز کاهش یافت. سرمایه‌گذاران به ویژه از ملی شدن شرکت‌ها پس از قدرت گرفتن گروه‌های راست افراطی نگران هستند.

تصمیم مکرون برای انحلال پارلمان فرانسه منجر به ایجاد ابهام در خصوص رهبری سیاسی آتی این کشور و همچنین نگرانی‌ها از آینده اتحادیه اروپا شده و بازار سرمایه را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بورس پاریس ظهر روز دوشنبه ۱.۵۵ درصد سقوط کرد.

الکساندر بارادز، رییس بخش تجزیه و تحلیل بازار در گروه آی‌جی فرانسه، به این خبرگزاری گفت: «این واقعا غیرمعمول است، ما برای مدت طولانی شاهد جهش سیاسی در کک ۴۰ نبودیم.»

کَک ۴۰ یا کَک کَرانت (CAC quarante) یکی از شاخص‌های بازار بورس فرانسه است که نشان‌دهنده میزان ارزش بازار سرمایه ۴۰ شرکت اول از میان ۱۰۰ شرکت دارای بالاترین میزان ارزش بازار است.

رتو کوئنی، اقتصاددان ارشد بانک ونتوبل نیز گفت که انتخابات زودهنگام پارلمانی در فرانسه باعث افزایش ابهام در مورد مسیر سیاسی دومین اقتصاد بزرگ اروپا و به ویژه در مورد جهت‌گیری بودجه‌ای دولت فرانسه خواهد شد.

موج شوک در بازار اوراق قرضه نیز احساس شد و نرخ بهره اوراق قرضه ده ساله دولت فرانسه به ۳.۶۶ درصد افزایش یافت. این نرخ در روز جمعه در ۲.۶۶ بود.

در سایر نقاط اروپا نیز راست افراطی در کشورهای آلمان، ایتالیا، اتریش و هلند اقبال بیشتری به دست آورده‌اند.

این افزایش اقبال به راست افراطی موجب شد که شاخص بورس‌های فرانکفورت با ۰.۵۱ درصد، میلان با ۰.۴۱ درصد، مادرید با ۰.۵۰ درصد و آمستردام با ۰.۲۲ درصد ضرر کنند.

این موج به بریتانیا که از اتحادیه اروپا خارج شده و ظاهرا کمتر نگران انتخابات پارلمان اروپا بوده، نیز رسید، به طوری که بورس لندن هم ۰.۲۲ درصد سقوط کرد.

قدرت گرفتن احزاب راست افراطی در کشورها می‌تواند به ملی‌سازی شرکت‌های بزرگ بیانجامد.

به همین دلیل، سرمایه‌گذاران در شرکت‌های بزرگ فعال در بخش‌های مختلف از جمله انرژی از این ملی شدن، تصاحب یا نظارت دقیق‌تر بر برخی فعالیت‌های شرکت‌ها نگرانند.

به عنوان نمونه، پس از انتخابات پارلمانی اروپا، شرکت کارگزار فرودگاه پاریس که بیش از پنجاه درصد سهام آن متعلق به دولت فرانسه است، ۴.۳۶ درصد از سهام خود را در بورس پاریس از دست داد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
گفتمان نهاد دفاع - آپارتاید جنسیتی در افغانستان
خبر
حرف آخر با پوریا زراعتی

شنیداری

پادکست‌ها