همراهی ریاض با پکن در رقابت با هوش مصنوعی آمریکا

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۱۱

عربستان سعودی با سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ هوش مصنوعی چینی‌ها، وارد میدان نبرد پکن و واشینگتن شد. ژیپو اِی‌آی چین در حال تلاش برای رقابت با شرکت آمریکایی اوپن ای‌آی در زمینه هوش مصنوعی مولد است.

به گزارش فایننشال تایمز، صندوق سرمایه‌گذاری پراسپریتی سِون (Prosperity7) که اقدام به سرمایه‌گذاری در برجسته‌ترین استارت‌آپ هوش مصنوعی مولد چین کرده، بخشی از بازوی سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر گروه نفتی دولتی آرامکوی عربستان سعودی است.

اکنون این صندوق به تنها سرمایه‌گذار خارجی شرکت چینی تبدیل شده ‌است.

بر اساس گزارش دو منبع آگاه، پراسپریتی سِون تقریبا ۴۰۰ میلیون دلاری در ژیپو اِی‌آی سرمایه‌گذاری کرده‌ و ارزش این استارت‌آپ چینی را به رقم سه میلیارد دلار رسانده ‌است.

پیش از این، بخش نوپای هوش مصنوعی مولد چین به دلیل محدودیت‌های آمریکا ناگزیر از اتکا به منابع مالی داخلی بود.

سرمایه‌گذاری پراسپریتی سِون اولین نمونه معتبر حمایت یک نهاد خارجی از چهار استارت‌آپ پیش‌روی هوش مصنوعی مولد در چین به شمار می‌رود.

ژیپو و نزدیک‌ترین رقبای آن مون‌شات (Moonshot AI)، مینی‌مکس (MiniMax) و زیرو وان (01 AI) به بودجه‌های دولتی و حمایت شرکت‌های بزرگ خدمات ابری داخلی وابسته هستند.

این سرمایه‌گذاری، نشان‌دهنده تمایل عربستان سعودی برای حمایت از اکوسیستمی است که می‌تواند در برابر سلطه ایالات متحده بر هوش مصنوعی ایستادگی کند.

یکی از منابع نزدیک به این صندوق گفت: «سعودی‌ها نمی‌خواهند سیلیکون ولی بر این صنعت تسلط داشته‌ باشد.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت آمریکا سال گذشته ممنوعیت‌هایی را برای جلوگیری از سرمایه‌گذاری شرکت‌های این کشور در حوزه هوش مصنوعی چین اعمال کرد.

آمریکا همچنین کنترل‌ها‌ی خود را بر صادرات تراشه‌های پیشرفته مورد استفاده برای آموزش و اجرای مدل‌های هوش مصنوعی تشدید کرده‌ است.

اگرچه سرمایه‌گذاران فناوری معتبر جهانی مانند سافت‌بانک و تایگر گلوبال به حمایت خود از نسل قبلی گروه‌های هوش مصنوعی چینی که در زمینه فناوری نظارتی پیشگام بودند، به‌ویژه سنس تایم (Sense Time) ادامه دادند، اما این شرکت‌ها در سایه پیشرفت‌های چشم‌گیر هوش مصنوعی مولد قرار گرفته‌اند.

یکی از مشاوران فناوری در پکن اظهار داشت: «با خروج سرمایه‌گذاران آمریکایی، اهمیت سرمایه عربستان برای اکوسیستم فناوری چین بسیار افزایش یافته ‌است.»

برای استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی چینی، جذب سرمایه‌گذاران خارجی این امکان را فراهم می‌آورد تا بازارهای جدیدی در خارج از مرزهای چین برای فناوری‌های خود ایجاد کنند.

سرمایه‌گذاری اخیر پراسپریتی سِون، بخشی از همکاری گسترده میان صندوق‌های دولتی عربستان سعودی و گروه‌های فناوری چینی است که به دنبال جذب سرمایه و مشتریان تازه هستند.

لنوو، شرکت سازنده رایانه چینی، روز چهارشنبه اعلام کرد دو میلیارد دلار اوراق قرضه قابل تبدیل به اَلت (Alat)، یکی از شرکت‌های تابعه صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی منتشر کرده ‌است.

در ازای این سرمایه‌گذاری، شرکت لنوو قصد دارد دفتر مرکزی منطقه‌ای خود را در ریاض راه‌اندازی و یک کارخانه تولیدی در این کشور احداث کند.

این جدیدترین نمونه از الزامات سخت‌گیرانه سرمایه‌گذاران عربستانی برای حضور شرکت‌های فناوری در این کشور است.

شرکت‌هایی همچون سنس تایم، تنسنت کلاد (Tencent Cloud) و میتوآن (Meituan) نیز در حال گسترش فعالیت در عربستان هستند.

در سوی دیگر، ایالات متحده فشارها را بر کشورها برای عدم حمایت از بخش فناوری چین از طریق سرمایه‌گذاری یا صادرات فناوری‌های پیشرفته افزایش داده ‌است.

فایننشال تایمز بهمن سال گذشته گزارش داد شرکت سرمایه‌گذاری و هوش مصنوعی جی۴۲ (G42) مستقر در ابوظبی، سهام خود را در گروه‌های فناوری چینی از جمله بایت‌دنس (ByteDance) تحت فشار واشینگتن فروخته ‌است.

جی۴۲ پس از حذف سخت افزارهای چینی از زیرساخت خود، موفق به جذب سرمایه‌گذاری یک و نیم میلیارد دلاری مایکروسافت شد.

این گزارش تاکید کرد سعودی‌ها نیز از نفوذ واشینگتن در امان نیستند.

آمیت میدا، مدیر اجرایی اَلت در ماه جاری به بلومبرگ گفت در صورت لزوم، از چین «چشم‌پوشی» خواهد کرد، زیرا این پادشاهی قصد دارد صنعت نیمه‌هادی داخلی را راه‌اندازی کند.

میدا گفت: «آمریکا شریک شماره یک ما و بزرگ‌ترین بازار برای هوش مصنوعی، تراشه‌ها و صنعت نیمه‌هادی است.»

ژیپو با بیش از ۸۰۰ کارمند، بزرگ‌ترین استارت‌آپ هوش مصنوعی مولد چینی از نظر تعداد نیروی انسانی است.

این شرکت پیش از این موفق شده بود از علی‌بابا کلاد (Alibaba Cloud)، تنسنت و میتوآن سرمایه جذب کند و از حمایت سرمایه‌گذاران دولتی از جمله صندوق تامین بازنشستگی ملی نیز بهره‌مند شود.

محصول اصلی ژیپو، یک بسته نرم‌افزاری با عنوان «AI-in-a-box» است که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا از مدل زبان بزرگ این استارت‌آپ به همراه پردازنده‌های هوش مصنوعی و سایر سخت‌افزارها در محل خود استفاده کنند.

این روش سطح امنیت و حفاظت از داده‌ها را افزایش می‌دهد.

اردیبهشت امسال و در رویداد سرمایه‌گذاری پراسپریتی سِون در پکن، اجرایی از رقص شمشیر از سوی ربات‌های انسان‌نما با لباس‌های سنتی عربی موسوم به «دشداشه» (ثوب) به نمایش گذاشته‌ شد.

سرمایه‌گذاری پراسپریتی سِون در استارت‌آپ هوش مصنوعی چینی، نشان‌گر تحولات جدید در عرصه رقابت میان چین و آمریکا بر سر هوش مصنوعی مولد و فناوری‌های پیشرفته مرتبط است.

در حالی که واشینگتن تلاش می‌کند از گسترش نفوذ پکن در این حوزه جلوگیری کند، سرمایه‌گذاران عربستانی امیدوارند با حمایت از اکوسیستم هوش مصنوعی چین، راه را برای کسب استقلال بیشتر از سلطه آمریکا در این عرصه هموار سازند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
حرف آخر با پوریا زراعتی

شنیداری

پادکست‌ها